Sprawozdanie z XII Konferencji Medycyny Ratunkowej
,,Kopernik 2019,,
Sprawozdanie z XII Konferencji Medycyny Ratunkowej ,,Kopernik 2019,, w Biuletynie OIPiP w Łodzi NR.11-12/19 za zgodą Redakcji.
Sprawozdanie z XI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki
VI konferencja „Intensywna terapia – wyzwania i możliwości w leczeniu chorych w stanach krytycznych”
12–13 kwietnia 2019r. – Kraków
Konferencja, jak co roku, odbyła się w nowoczesnych i przestronnych wnętrzach Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego i twórcą programu konferencji był prof. dr hab. Wojciech Szczeklik, kierujący Zakładem Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej UJCM. Konferencję objął patronatem Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, prof. dr. hab. Tomasz Grodzicki. Wykłady wygłosili wybitni eksperci zarówno z UJCM – prof. Wojciech Szczeklik i dr Wojciech Serednicki, jak i z niemal wszystkich ośrodków akademickich w Polsce, m.in.: prof. Waldemar Goździk, prof. Waldemar Machała, dr hab. Katarzyna Kotfis, dr hab. Mirosław Czuczwar, dr hab. Dariusz Maciejewski, dr Bartosz Kudliński, oraz goście z zagranicy: prof. Anders Perner z Uniwersytetu w Kopenhadze, prof. Andrew Rhodes z St. George’s University Hospitals NHS Foundation Trust w Londynie, prof. Marcin Wąsowicz z Uniwersytetu w Toronto i prof. Roman Jaeschke z Uniwersytetu McMaster w Hamilton w Kanadzie. Przedstawili oni najnowsze osiągnięcia mające zasadnicze znaczenie dla praktyki klinicznej, dotyczące między innymi sepsy i innych stanów ostrych, zwłaszcza sercowych i płucnych, wentylacji mechanicznej i technik pozaustrojowych. Wiodące ośrodki łódzkie reprezentowali prof. Waldemar Machała oraz mgr Agnieszka Nowak (UM w Łodzi). Wspólnie przedstawili temat ,,Kaniule pośrednie (PICC) – podejście lekarskie i podejście pielęgniarskie”. W sesji satelitarnej firmy Aspen prof. Waldemar Machała przedstawił prezentację ,,Jaki opioid i dla kogo na OIT?”, natomiast prof. Tomasz Gaszyński w sesji satelitarnej firmy Ever Pharma zaprezentował ,,Znieczulenie ogólne nisko- i bezopioidowe”. Nie zabrakło również tematów z pogranicza medycyny i etyki, w tym przewidziana została osobna sesja poświęcona terapii daremnej, której towarzyszyły największe emocje. Sesję zakończyła merytoryczna dyskusja w gronie ekspertów – prof. Andrzej Kübler (UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), dr. Marcin Rawicz (Warszawa), dr n. prawn. Małgorzata Szeroczyńska (Prokuratura Rejonowa w Warszawie). Konferencja na bardzo wysokim poziomie merytorycznym poprzedzona była licznymi warsztatami, które dały uczestnikom możliwość doskonalenia swoich umiejętności praktycznych niezbędnych w codziennej pracy. Zgromadziła ona rekordową liczbę ponad 1100 uczestników z całej Polski oraz licznych gości z zagranicy, zwłaszcza z Ukrainy.
Kolejna Konferencja za rok 27-28 marca 2020 (mp.pl/intensywna 2020), na którą już teraz serdecznie zapraszamy!
(E.J.)
Spotkanie szkoleniowe dla pielęgniarek
,,Zapobieganie niezamierzonej hipotermii w okresie okołooperacyjnym”
Konferencja – Sytuacje kryzysowe w anestezjologii
Hotel Ambasador Premium
Łódź 13.10.2018.
W dniu 13.10.2018 roku odbyła się Konferencja w Łodzi, nad którą patronat naukowy objął Prof. Waldemar Machała a współorganizatorem była firma Abbvie. Tematem przewodnim były sytuacje kryzysowe w anestezjologii. Do udziału w sympozjum zaproszeni zostali: lekarze anestezjolodzy i pielęgniarki anestezjologiczne z Polski, jak również farmaceuci, prawnicy oraz przedstawiciele mediów (ok. 250 osób). Poruszone zostały zagadnienia organizacji i finansowania bloku operacyjnego, odpowiedzialności zawodowej i bezpieczeństwa pracowników, zdarzeń krytycznych na bloku operacyjnym oraz roli komunikacji i zarządzania personelem. Omówiona została rola mediów informacyjnych/branżowych w sytuacjach kryzysowych, jak również aspekty prawne sytuacji kryzysowych na bloku operacyjnym oraz konsekwencje błędów medycznych. Przedstawione zostały opisy przypadków oraz sytuacje kryzysowe, które się realnie wydarzyły. Ponadto farmaceuci przybliżyli pojęcie biorównoważności w ocenie skuteczności terapeutycznej leków generycznych. Wobec stale rosnących kosztów opieki zdrowotnej i nakładów na leki, pojawienie się nowych leków generycznych na rynku farmaceutycznym oraz ich rozwój jest zjawiskiem nieuchronnym i ekonomicznie uzasadnionym. Leki generyczne są ważnym elementem w obniżaniu wydatków budżetowych, stanowią odpowiedniki produktów oryginalnych pod względem jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Należy jednak pamiętać, że w przypadku leków o wąskim przedziale terapeutycznym, czy leków z nieliniową farmakokinetyką, zamiana leku oryginalnego na tańszy generyk wymaga szczególnej ostrożności zarówno ze strony lekarza, jak i farmaceuty. Konferencja wyróżniała się bardzo dobrą organizacją, jak również wysokim poziomem merytorycznym wszystkich prelegentów. W czasie przerwy kawowej i obiadowej można było nawiązać nowe znajomości w miłej atmosferze. Wszystkim uczestnikom składam podziękowania za przybycie i za to, że jednemu tylko zagadnieniu zechcieli poświęcić swój sobotni czas – jednocześnie zapraszam na kolejne spotkania.
mgr Elżbieta Janiszewska
Przewodnicząca PTPAiIO-Oddział w Łodzi
Dzień Matki i Dzień Dziecka w Klinice Budzik
Sprawozdanie z Ogólnopolskiej Konferencji Suicydologicznej
„Problematyka samobójstw w II dekadzie XXI wieku”
Sprawozdanie ze spotkania w Klinice ,,Budzik”
Publikacja ,,Sprawozdanie ze spotkania w Klinice Budzik – Gdy dzieci śpią…” w Biuletynie OIPiP w Łodzi NR.6/2016 za zgodą Redakcji.
Sprawozdanie z obchodów Dnia Dziecka w Instytucie CZMP
Dnia 1 czerwca 2016r. w piękny słoneczny dzień, jak co roku na terenach zielonych oraz równolegle na oddziałach szpitalnych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi obchodzono Dzień Dziecka. Wszyscy przebywający na terenie ogrodu mieli możliwość obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez nauczycieli i uczniów ZSP nr 19 w Łodzi. Do dyspozycji małych pacjentów byli woluntariusze, którzy malowali twarze i rysowali karykatury, wykonywali wspólnie z pacjentami egzotyczną biżuterię. Dzieci chętnie brały udział w doświadczeniach fizyczno–chemicznych i zabawach sprawnościowych. Nie zabrakło zabawy z pieskami z Fundacji Ama Canem i pojedynków na miecze świetlne z członkami fanklubu Star Wars. Każde dziecko zostało obdarowane upominkiem. PTPAiIO – Oddział w Łodzi wraz z Firmą Johnson Nutrition dołączyli do organizatorów wspierając tegoroczne obchody. Członkowie PTPAiIO przekazywali wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, dzieci chętnie uczyły się resuscytacji oddechowo-krążeniowej na fantomach. Mamy nadzieję, że tak ważny dzień w roku wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich dzieci.
Szczególne podziękowania dla Katarzyny Szczęsnej, Barbary Kwintal i Elżbiety Chabelskiej za organizację i wsparcie obchodów Dnia Dziecka.
(E.J.)
Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej w Manufakturze
Obchody Międzynarodowego Dnia z Pielęgniarką i Położną przypadające na 12 maja, w rocznicę urodzin Florence Nightingale, uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa – to już tradycja! W zorganizowanej 14 maja 2016 roku przez Okręgową Radę Pielęgniarek i Położnych w Łodzi oraz Zarząd Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych akcji promocyjno – edukacyjnej o tematyce zdrowotnej, skierowanej do łodzian brali również udział członkowie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki. Działania podejmowane przez nas mają na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz właściwych postaw prozdrowotnych wśród mieszkańców naszego miasta. Na terenie łódzkiej Manufaktury, Pielęgniarki i Położne oznaczały poziom glukozy, cholesterolu we krwi włośniczkowej, pomiar tkanki tłuszczowej, kontrolowały ciśnienie krwi, udzielały porad w zakresie zdrowej diety, zdrowego stylu życia oraz uczyły jak prawidłowo samodzielnie wykonywać badanie piersi. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy i przećwiczyć na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową. Porady w zakresie opieki i pielęgnacji noworodka i niemowlęcia oraz uzyskanie wiedzy w obszarze zapobiegania zakażeniom i dbania o czystość rąk cieszyły się również dużym zainteresowaniem. Dzieci zaś bardzo chętnie odwiedzały stanowisko Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, gdzie mogły pokolorować rysunki o tematyce związanej z pobytem dziecka w szpitalu, otrzymać mini apteczki pierwszej pomocy, zrobić zdjęcie z misiem operacyjnym lub zapoznać się ze środkami transportu medycznego w formie zabawek tj. ambulansem i śmigłowcem ratunkowym.
Szczególne podziękowania dla Elżbiety Chabelskiej oraz Elżbiety Szydłowskiej-Cholewy za wsparcie i aktywny udział w tej corocznej akcji promującej zachowania prozdrowotne wśród mieszkańców naszego miasta.
(E.J.)
Sprawozdanie ze spotkania w Łódzkim Hospicjum dla Dzieci GAJUSZ
Publikacja ,,Sprawozdanie ze spotkania w Łódzkim Hospicjum dla Dzieci GAJUSZ” w Biuletynie OIPiP w Łodzi NR.2/2016 za zgodą Redakcji.
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA PTPAiIO – ODDZIAŁ W ŁODZI W DNIU 04.12.2015r.
W dniu 4 grudnia 2015 roku o godz.16:00 w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi odbyło się spotkanie Oddziału Łódzkiego PTPAiIO. W zebraniu uczestniczyło 21 osób (na 74 członków PTPAiIO – Oddział w Łodzi).
Podczas spotkania zaplanowano:
– przedświąteczną wizytę w dniu 18 grudnia 2016 roku, w pierwszym w centralnej Polsce Hospicjum stacjonarnym dla nieuleczalnie chorych dzieci – Hospocjum ,,Gajusz” (Łódź, ul. Dąbrowskiego 87).
– wyjazd w 2016 roku do Kliniki ,,Budzik”, zajmującej się wybudzaniem dzieci ze śpiączek (Warszawa, Al. Dzieci Polskich 20, przy Centrum Zdrowia Dziecka).
– obecnie w trakcie realizacji jest udział członków w audycjach radiowych, w Studenckim Radio Żak Politechniki Łódzkiej w celu promowania tematyki problemów medycznych w Polsce.
Złożono podziękowania autorom cyklu artykułów zamieszczanych co miesiąc w Biuletynie OIPiP w Łodzi na temat Pierwszej Pomocy” tj. Barbarze Kwintal, Anecie Bronce i Elżbiecie Janiszewskiej.
Prezentację na temat „Monitorowanie hemodynamiczne w oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii” przedstawiła mgr Dorota Zwolińska, zaproszona przedstawicielka firmy Edwards Lifesciences.
Wręczono kwiaty oraz złożono podziękowania z okazji przejścia na emeryturę koleżance Annie Janiak, wieloletniemu członkowi, jak również sekretarzowi PTPAiIO – OŁ. Dziękujemy za wspólne lata i pełne zaangażowanie dla środowiska pielęgniarek anestezjologicznych, jednocześnie życząc realizacji wszelkich zamierzonych planów na nowym etapie życia.
Przedstawiono harmonogram zebrań członków PTPAiIO-OŁ w Izbach Pielęgniarskich na rok 2016:
4 marca godz.16:00 – Walne Zebranie
3 czerwca godz:16:00
2 września godz:16:00
2 grudnia godz:16:00
Spotkanie, które tradycyjnie jak co roku, było spotkaniem mikołajkowym przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.
(E.J.)
IX ZJAZD
Publikacja ,,IX Zjazd Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki” w Biuletynie OIPiP w Łodzi NR. 11/2015 za zgodą Redakcji.
Sprawozdanie z udziału PTPAiIO w Festiwalu Zaangażowanych Łodzian
W dniu 20 czerwca 2015 roku mieliśmy przyjemność być zaproszeni przez Fundację Rozwoju Kariologii i Kardiochirurgii Wad Wrodzonych Serca Instytutu CZMP w Łodzi „Mamy Serce” do udziału w drugiej edycji Festiwalu Zaangażowanych Łodzian odbywającego się na ul. Piotrkowskiej. Mimo kapryśnej pogody łodzianie chętnie odwiedzali stoiska wystawiennicze przygotowane przez organizacje pozarządowe z woj. łódzkiego, w tym stoisko Fundacji Mamy Serce, której celem jest działanie na rzecz dzieci, edukacji, pomocy społecznej, ochrony i promocji zdrowia, kultury oraz przeciwdziałania problemom społecznym. Zainteresowani brali czynny udział w warsztatach, zabawach, pokazach, w tym udzielania pierwszej pomocy i innych atrakcjach zaproponowanych przez wystawców. Działania w zamyśle mają bezpośrednio angażować mieszkańców, inspirować do zwiększenia zaangażowania obywatelskiego, szczególnie do działania na rzecz organizacji pozarządowych w formie wolontariatu.
(E.J.)
Sprawozdanie z Krakowa
Publikacja ,,Spotkanie przedstawicieli towarzystw pielęgniarskich w Krakowie” w Biuletynie OIPiP w Łodzi NR.6/15 za zgodą Redakcji.
Sprawozdanie z obchodów Dnia Dziecka w Instytucie CZMP
Dnia 1 czerwca 2015r. w piękny słoneczny dzień, jak co roku na terenach zielonych oraz równolegle na oddziałach szpitalnych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi obchodzono Dzień Dziecka. Odbyły się pokazy iluzjonisty, przedstawienie teatralne, zajęcia plastyczne, zabawy z pieskami Fundacji Ama Canem w ramach dogoterapii, gry, zabawy, konkurs, malowanie twarzy przez wolontariuszy, kolorowanie rysunków, zabawy z masą solną oraz kurs resuscytacji. Każde dziecko zostało obdarowane upominkiem. PTPAiIO – Oddział w Łodzi wraz z Firmą Enfamil dołączyli do organizatorów wspierając tegoroczne obchody. Wszystkich chętnych do uczestnictwa w tak ważnym wydarzeniu zapraszamy w przyszłym roku. Radość dzieci i uśmiech na ich twarzach są bezcenne!
(E.J.)
Członkowie PTPAiIO – Oddział w Łodzi
w dniu 30.05.2015r. brali czynny udział w tanecznym spotkaniu z Magdą i Martyną Maraton Zumby! Kocham Życie – zatańcz Zumbę! Wspieraliśmy Łódzką Fundację Kochaj Życie na rzecz zbiórki pieniężnej na zakup nowych fantomów do nauki samobadania piersi.
Następne spotkanie planowane we wrześniu Dom Kultury w Łodzi ,,Ariadna”
ul. Niciarniana 1/3!
Dla wszystkich którzy chcieliby wesprzeć Fundację podajemy numer konta bankowego :
Łódzka Fundacja ,,Kocham Życie”
mBank 66 1140 2017 0000 4602 1309 2229
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA PTPAiIO – ODDZIAŁ W ŁODZI W DNIU 29.05.2015r.
W dniu 29 maja 2015 roku o godz.16:00 w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi odbyło się zebranie Oddziału Łódzkiego PTPAiIO. W zebraniu uczestniczyło 15 osób (na 68 członków PTPAiIO – Oddział w Łodzi). W pierwszej części przewodnicząca Elżbieta Janiszewska omówiła sprawy organizacyjne związane z wyjazdem do Mikołajek 17-19 września 2015r. na planowany IX Zjazd PTPAiIO. Dokonano weryfikacji w sprawie otrzymywania na adresy członków pierwszego numeru oficjalnego pisma naukowego „Pielęgniarstwo w anestezjologii i intensywnej opiece”. Zachęcano członków towarzystwa do publikacji artykułów, prac poglądowych, przeglądowych, prac naukowo-badawczych i opisów przypadków w powyższym czasopiśmie. Przedstawiono sprawozdanie z wyjazdu przedstawicieli łódzkich towarzystw pielęgniarskich do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (centrum urazowego w Małopolsce – CUMRiK) w dniach 17-18 kwietnia 2015 roku, publikacja w Biuletynie OIPiP w Łodzi Nr 6/2015. Wręczono kwiaty oraz złożono gratulacje Bogusławie Łopacińskiej w związku z uzyskaniem tytułu doktora nauk medycznych Prelegentka przedstawiła prezentację swojej pracy doktorskiej pt. „Instytucje i formy doraźnej pomocy lekarskiej dla mieszkańców Łodzi w latach 1899-1939.” Kolejne spotkanie członków PTPAiIO – Oddziału Łódzkiego planowane na 4 września 2015r.
mgr Elżbieta Janiszewska
Sprawozdanie z obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej w Manufakturze
Obchody Międzynarodowego Dnia z Pielęgniarką i Położną przypadające na 12 maja, w rocznicę urodzin Florence Nightingale, uważanej za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa – to już tradycja! Akcja obejmowała edukację zdrowotną łodzian. W dniu 9 maja 2015 roku na terenie łódzkiej Manufaktury w piękny słoneczny dzień, Pielęgniarki i Położne mierzyły ciśnienie krwi, oznaczały poziom cukru, uczyły jak prawidłowo samodzielnie wykonywać badanie piersi, które jest jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania choroby nowotworowej. W profilaktyce raka piersi pomagał też ambulans zaopatrzony w mammograf. W drugim ambulansie ochotnicy mogli honorowo oddawać krew. Przyszłe mamy przychodziły i podpytywały o szczegóły opieki nad noworodkami i niemowlętami. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy i poćwiczyć na fantomie resuscytację krążeniowo-oddechową. Taka umiejętność niejednokrotnie może uratować komuś życie! Dzieci zaś bardzo chętnie odwiedzały stanowisko Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki, gdzie mogły pokolorować rysunki o tematyce związanej z pobytem dziecka w szpitalu oraz zobaczyć jak misio operacyjny – Teodor, oddycha za pomocą maski tlenowej. Na rynku dawnej fabryki, dzięki leśnikom przygotowana została leśna ścieżka zmysłów. Przejście po niej bosą stopą oddawało spacer po runie leśnym. Tym mini – przechadzkom towarzyszył śpiew ptaków i zapach drewna. Każdy z uczestników mógł ocechować, czyli nabić płytkę z jubileuszowym numerem na drewno. Jak co roku można było poobserwować piękne drapieżniki: orły, sokoły i puchacze oraz zobaczyć rekonstrukcję starej kancelarii leśniczego. Każdy kto odwiedził rynek Manufaktury otrzymał sadzonkę sosny. Organizatorem dziesiątego już spotkania z mieszkańcami Łodzi byli: Zarząd Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego wraz z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we współpracy z PTPAiIO – OŁ, UM, AHE, Komendą Miejską Policji oraz Państwową Strażą Pożarną. Szczególne podziękowania dla Firmy Enfamil – Katarzyny Szczęsnej, dla Joanny Zielewskiej, Elżbiety Chabelskiej, Elżbiety Szydłowskiej–Cholewy oraz wszystkich, którzy pomogli w organizacji i wzięli udział w sobotniej imprezie na rynku Manufaktury.
(E.J.)
Sprawozdanie
W dniu 3 grudnia o godz.16:00 w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych
w Łodzi odbyło się spotkanie Oddziału Łódzkiego PTPAiIO. W zebraniu brali udział członkowie PTPAiIO oraz zaproszeni goście. Przedstawiono informacje na temat zbliżającego się Konkursu Pielęgniarka Roku 2014, stanowisko Radcy Prawnego NIPiP w sprawie wypełniania karty przebiegu znieczulenia przez pielęgniarki anestezjologiczne oraz wystosowane pismo do Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Transfuzjologii Klinicznej (RCKiK w Łodzi), w związku z licznymi zapytaniami i wątpliwościami dotyczącymi stanowiska w sprawie przetaczania krwi i jej składników. Omówiono przygotowania związane ze zwiedzaniem Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – planowanym na kwiecień 2015. E. Janiszewska, B. Snopek przyjęły propozycję funkcji Członka Rady Naukowej czasopisma/kwartalnika naukowego „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece.” Przygotowania związane z włączeniem kursu specjalistycznego „Techniki ciągłe pozaustrojowego oczyszczania krwi”(NR 03/10) do planu szkoleń organizowanych przez OIPiP w Łodzi na 2015r. przeznaczonego dla pielęgniarek anestezjologicznych przedstawiła mgr Katarzyna Babska – przewodnicząca koła PTP w Łodzi. Członkowie PTPAiIO – OŁ udzielili wsparcia Towarzystwu na Rzecz Dzieci (zbiórka odzieży i żywności).
Zaproszeni goście przedstawili prezentacje na temat:
- „Wygodne i skuteczne etykietowanie leków w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii” – naklejki systemu Hospicode Medilabel (przedstawiciel firmy Medint s.c. – Anna Gleinert, PTPAiIO – Oddział Pomorski) medint.com.pl
- Pokaz urządzeń rehabilitacyjnych: specjalistyczne łóżka szpitalne, materace p/odleżynowe, wysięgniki (przedstawiciel LIW care technology Sp. z o.o. producent urządzeń rehabilitacyjnych – Robert Wasilewski)
Spotkanie, które tradycyjnie jak co roku, było spotkaniem mikołajkowym przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.
(E.J.)
Sprawozdanie
Konferencja ,,Pielęgniarka i położna – przyjacielem pacjenta dorosłego i dziecka”.
Publikacja sprawozdania z konferencji ,,Pielęgniarka i położna – przyjacielem pacjenta dorosłego i dziecka” w Biuletynie OIPiP w Łodzi NR.7 – 9 /2014 za zgodą Redakcji.
Festiwal Zaangażowanych Łodzian
W dniu 7 czerwca 2014 r. w Łodzi odbył się Festiwal Zaangażowanych Łodzian, który był zwieńczeniem trzy dniowego Łódzkiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. Wydarzenie realizowane było w partnerstwie z Miastem Łódź, w ramach projektu „Model współpracy NGO – Miasto Łódź” Impreza współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Miasta Łodzi w ramach projektu „Łódzkie Centrum Obywatelskie”.
Jedną z organizacji uczestniczących w Festiwalu była Fundacja Mamy Serce, z którą wiele razy było nam miło współpracować. Prezes fundacji Pani Ewa Leszczyńska -Kasprzyk zaprosiła członków: PTPAiIO oddział w Łodzi oraz PTPR biuro w Łodzi do wspólnego zaprezentowania postępowania w ramach Pierwszej Pomocy w zadławieniach u dzieci i dorosłych. W trakcie prezentacji mieliśmy sposobność korzystać z nowoczesnego fantomu niemowlęcego oraz pomocy licznych ochotników, co widać na zdjęciach. Była to również wspaniała okazja do nawiązania kontaktów między organizacjami, które skorzystały z możliwości promocji swojej działalności za pośrednictwem namiotu wystawienniczego Rady.
Barbara Kwintal
Dzień Dziecka
Dnia 1 czerwca 2014r. w piękny słoneczny dzień, na terenach zielonych oraz równolegle na oddziałach szpitalnych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi odbyły się obchody Dnia Dziecka. Organizatorem była Dyrekcja Szpitala, zaś pieczę nad całością objęła Szkoła Szpitalna funkcjonująca w Instytucie. Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor prof. Maciej Banach. Dzieci uczestniczyły w wielu, specjalnie w tym dniu zorganizowanych dla Nich, atrakcjach takich jak: profesjonalne malowanie twarzy, pokaz umiejętności psów w ramach dogoterpii, wyścigi rowerów biegowych, pokazy sprzętu gaśniczego przez Straż Pożarną oraz pokaz wozu policyjnego przez Komendę Miejską Policji i Kota Prewencjusza, prezentacja motorów, praca z fantomem, seans plastyczny z udziałem karykaturzysty, oswajanie lęków szpitalnych, konkursy z nagrodami, sztuki cyrkowe oraz liczne gry i zabawy. Nie zabrakło również Nas – przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki. Wspólnie z członkami Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Ratunkowych stworzyliśmy stanowisko, gdzie dzieci mogły poznać tajniki udzielania Pierwszej Pomocy, kolorować obrazki i nieco osłodzić się domowymi wypiekami naszych koleżanek. Na oddziałach towarzyszył nam Kot Garfield z zaprzyjaźnionych Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, który rozweselał małych pacjentów ICZMP.
Drogie dzieci, życzymy by każdy dzień był dla Was tak radosny!
Barbara Kwintal
VII SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA PTPAiIO – ODDZIAŁ W ŁODZI
W dniu 16 maja o godz.16:00 w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych
w Łodzi odbyło się zebranie Oddziału Łódzkiego PTPAiIO. W pierwszej części przewodnicząca Elżbieta Janiszewska przedstawiła relację z Walnego zebrania PTPAiIO oraz zaprezentowała sprawozdanie z pracy poprzedniej kadencji PTPAiIO, które przekazał Prezes PTPAiIO Paweł Witt. W części drugiej, na którą zostali zaproszeni goście Pan prof. Waldemar Machała oraz dr n. med Alicja A’Court, zebrani wysłuchali wystąpienia mgr Bogumiły Snopek na temat „Stres w pracy pielęgniarki anestezjologicznej”. Prelegentka swoją wypowiedź przygotowała w oparciu o doświadczenia własne z 31-letniej pracy w charakterze pielęgniarki anestezjologicznej, wnioski po wielu spotkaniach w środowisku pielęgniarek anestezjologicznych z Polski oraz badania na temat stresu pielęgniarek anestezjologicznych z Lublina. Przedstawiony temat jest próbą dialogu w kwestii wielu „bolączek” w pracy pielęgniarki anestezjologicznej, zarówno na bloku operacyjnym jak i na oddziale intensywnej terapii. Jest próbą znalezienia drogi do właściwej współpracy pielęgniarek anestezjologicznych i lekarzy anestezjologów w jednym kierunku: bezpiecznego stanowiska anestezjologicznego, bezpiecznego zespołu anestezjologicznego i bezpiecznego chorego. Dyskusja, która się wywiązała podczas trwania wystąpienia świadczy o tym, że problem jest aktualny oraz, że istnieje wspólna droga w kierunku poprawy i dobrej współpracy w środowisku anestezjologicznym.
mgr Bogumiła Snopek
10 MAJA 2014
Dzień z Pielęgniarką i Położną oraz 90-lecie Lasów Państwowych w Łódzkiej Manufakturze
VI SPRAWOZDANIE PTPAiIO – ODDZIAŁW ŁODZI
W dniu 10 maja 2014 roku na terenie Manufaktury odbył się Dzień z Pielęgniarką i Położną. Organizatorem dziewiątego już spotkania z mieszkańcami Łodzi byli: Zarząd Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego wraz z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych we współpracy z PTPAiIO – OŁ, UM, AHE, Komendą Miejską Policji oraz Państwową Strażą Pożarną. Akcja obejmowała edukację zdrowotną m.in. w zakresie nauki samobadania piersi, kontroli ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, porad dotyczących diety, pielęgnowania noworodka, porad dla kobiet, mężczyzn i dzieci, ćwiczeń na fantomach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych wypadkach. W ten dzień można było z bliska obejrzeć wozy – strażacki i policyjny. Funkcjonariusze przygotowali również liczne gry i zabawy, dzięki którym najmłodsi mogli poznać zasady ruchu drogowego i nauczyć się, jak bezpiecznie jeździć na rowerze, korzystając ze ścieżek zgodnie z przepisami. Dzieciom czytano książeczki edukacyjne ,,Bo ja idę do szpitala” ,,Franklin w szpitalu”. W drodze losowania maskotka pielęgniarek anestezjologicznych, czyli Misio operacyjny otrzymał imię Teodor. Rozbrzmiewały również odgłosy lasu a drzewa przyozdobiły rynek. Leśnicy przygotowali wiele atrakcji m.in. warsztaty leśnego decoupage, warsztaty wyrobu papieru czerpanego, gdzie wtopione zostały leśne kwiaty. Podczas Święta Lasu można było otrzymać pięknie wydany Przewodnik Turystyczny dla wszystkich zainteresowanych turystyką leśną, odkrywaniem nowych atrakcyjnych miejsc, obiektów przyrodniczych oraz zobaczyć jak powstaje leśna barć, w której zamieszkują leśne pszczoły. Sokolnicy zaprezentowali ptaki drapieżne m.in. wspaniałe sokoły a myśliwi opowiadali o pracy psów myśliwskich. Można było również posłuchać leśnych koncertów w wykonaniu Sygnalistów Myśliwskich. Każdy, kto 10 maja odwiedził rynek Manufaktury otrzymał sadzonkę drzewa.
Szczególne podziękowania składamy dla Elżbiety Szydłowskiej – Cholewy i jej rodziny, firmy Cencora Piotr Cencora oraz wszystkich, którzy pomogli w organizacji i wzięli udział w sobotniej imprezie na rynku Manufaktury!
(E.J.)
V SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA PTPAiIO – ODDZIAŁ W ŁODZI
W dniu 7 marca 2014 roku odbyło się spotkanie członków PTPAiIO – OŁ ze specjalistą terapii uzależnień mgr Donatą Juszyńską. Celem spotkania było podniesienie poziomu wiedzy na temat problemu jakim jest uzależnienie od środków psychoaktywnych oraz skutków społeczno – medycznych wśród personelu pracującego w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.
W trakcie spotkania omówiono wpływ substancji psychoaktywnych na organizm człowieka, czynniki ryzyka z tym związane, objawy uzależnienia, fazy oraz formy pomocy i terapii. Na podstawie wybranych przykładów przeanalizowano zachowania wśród personelu medycznego świadczące o nadużywaniu alkoholu. Poruszona została również kwestia radzenia sobie w sytuacjach trudnych kierowników oddziałów w placówkach ochrony zdrowia z personelem nadużywającym substancji psychoaktywnych. Rozdano broszury informacyjne dotyczące świadczeń realizowanych przez certyfikowanych psychoterapeutów.
http://www.wotuw.pl/alkoholizm-szpilkach-czyli-jak-wyglada-uzaleznienie-od-alkoholu-u-kobiet
IV SPRAWOZDANIE PTPAiIO – ODDZIAŁ W ŁODZI
W dniu 06.12.2013r. odbyło się I Nadzwyczajne Walne Zebranie członków PTPAiIO– Oddział w Łodzi – przyjęto wnioski zgłoszone do dyskusji.
Protokół Nr 3/2013 ze spotkania PTPAiIT – Oddział Łódzki w dniu
11 września 2013r.
- W zebraniu uczestniczyło 23 osób (na 52 członków PTPAiIO – Oddział Łódzki).
- Omówiono szczegóły dotyczące wyjazdu na Międzynarodową Konferencję Naukową i VIII Zjazd PTPAiIO w Karpaczu.
- Poinformowano, iż zmieniony został adres siedziby PTPAiIO – Oddział Łódzki – obecnie korespondencję należy kierować na adres:
Oddział Łódzki PTPAiIO
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
ul. Rzgowska 281/289
93 – 338 Łódź
- Zachęcano do korzystania ze strony internetowej PTPAiIO – Oddziału Łódzkiego – http://ptpaiio-lodz.one.pl.
- Poruszono problemy nurtujące środowisko pielęgniarek anestezjologicznych – zaplanowano spotkanie z terapeutą od uzależnień w dniu 6 grudnia b.r. – członkowie towarzystwa uczestniczący w spotkaniu otrzymali dwie publikacje książkowe, dzięki którym będą mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu psychospołecznych zagrożeń zawodowych:
- Dorota Merecz /red./ :”Psychospołeczne zagrożenia w środowisku pracy”,
Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera, Łódź 2012.
- Dorota Merecz, Adrianna Potocka, Agata Wężyk, Małgorzata Waszkowska:
„Mini przewodnik po psychospołecznych zagrożeniach zawodowych”,
Instytu Medycyn Pracy im. J. Nofera, Łódź 2012.
- Podczas zebrania podjęto decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do nadania godności członka honorowego PTPAiIO – Oddziału Łódzkiego – wybrany kandydat to nasz kolega, pielęgniarz anestezjologiczny Zdzisław Bujas. Dalsze ustalenia podjęte zostaną na Walnym Zgromadzeniu Członków, 6 grudnia 2013r.
- Zaplanowano terminy spotkań PTPAiIO – Oddziału Łódzkiego w 2014roku:
– 7 marca godz. 16.00
– 6 czerwca godz. 16.00
– 5 września godz. 16.00
– 3 grudnia godz.16.00
8. Ustalono kolejny termin spotkania – 6 grudnia 2013 o godz. 16.00 w siedzibie OIPiP w Łodzi.
Podczas spotkania PTPAiIO – Oddziału Łódzkiego, Bogusława Snopek przekazała wyrazy głębokiej wdzięczności i podziękowania dla pielęgniarek Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi za wielomiesięczną profesjonalną opiekę sprawowaną nad koleżanką, pielęgniarką anestezjologiczną Ewą Ejsmont-Naporską.
Protokołowała Sekretarz
Jolanta Łoś
II Sprawozdanie PTPAiIO
SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA PTPAiIO – Oddział Łódzki w dniu 17.05.2013r.
W zebraniu uczestniczyło 20 osób (na 55 członków PTPAiIO – Oddział Łódzki) oraz 2 gości.
Głównym tematem spotkania było wystąpienie mjr dr hab. n. med. prof. nadzw. Waldemara Machały, który przedstawił bardzo interesującą prezentację „Anestezjologia taktyczna – czym znieczulenie w szpitalu polowym różni się od anestezji w czasie pokoju”.
Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej, Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UM w Łodzi, mjr dr hab. n. med. prof. nadzw. Waldemar Machała na misji w Afganistanie spędził ponad siedem miesięcy. Do Polski wrócił w połowie stycznia 2013 r.
Zgłaszając się na ochotnika, pełnił okresową służbę wojskową oraz pracował jako anestezjolog w sześcioosobowym zespole chirurgiczno-urazowym Trauma Team w Szpitalu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w prowincji Ghazni. W tym czasie baza otoczona wysokimi górami, w której znajdują się dwa autonomiczne szpitale wojskowe – polski i amerykański, ostrzeliwana była kilkakrotnie przez terrorystów. Praca na misji to gotowość personelu medycznego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, jak również zwiększony poziom stresu w związku z narażeniem na różnego rodzaju niebezpieczeństwa oraz utratę zdrowia lub życia.
W czasie służby w Afganistanie prof. W. Machała udzielał pomocy rannym, transportowanym do Trauma Room przez MedEvac i CasEvac, śmigłowce Black–Hawk oraz znieczulał chorych wymagających operacji w warunkach sali operacyjnej, jak zresztą sam ocenił, doskonale wyposażonej. Chorzy po zabiegach operacyjnych oraz ranni wymagający intensywnej terapii, leczeni byli w czterołóżkowym oddziale intensywnej terapii, będącym integralną częścią szpitala polowego. W dalszym etapie leczenia pacjenci byli przekazywani do szpitala w Bagram.
Wielu poszkodowanych leczonych operacyjnie stanowili sami Afgańczycy, w sporej części dzieci w różnym wieku – ofiary improwizowanych ładunków wybuchowych, nazywanych przez żołnierzy „Ajdikami’’, czyli min-pułapek umieszczanych na afgańskich drogach oraz żołnierze z ranami postrzałowymi, jak również ofiary wypadków komunikacyjnych. Profesor kilkakrotnie wyjeżdżał również do szpitala cywilnego w Ghazni. Widział aparaturę medyczną mającą sześćdziesiąt i więcej lat oraz bezmiar biedy. Zimą, na sali operacyjnej widok piecyka żeliwnego, tzw. kozy, w której pali się ogień oraz zużytego sprzętu, którym posługują się afgańscy chirurdzy wręcz porażał i skłaniał do przemyśleń.
Podsumowując, bardzo interesujący opis codziennego życia w tym niszczonym od wielu lat przez działania wojenne kraju, wiele ciekawych informacji dotyczących obyczajów i kultury ludności afgańskiej, przyciągające uwagę zdjęcia z tej fascynującej wyprawy, uzupełniły przekaz profesjonalnej, specjalistycznej wiedzy dotyczącej działań ratowniczych podejmowanych w warunkach wojennych.
Firma Baxter przedstawiła prezentację: ,,Obsługa parowników do anestetyków wziewnych”.
4. Poruszono kwestię dotyczącą wystąpienia gościa mgr Agnieszki Majchrzak – reprezentanta OIPiP w Łodzi, podczas zbliżającego się VIII Zjazdu PTPAiIO w Karpaczu na temat jakości życia dzieci po wieloletnim, wieloetapowym leczeniu wrodzonej wady serca pod postacią HLHS.
5.Ustalono kolejny termin spotkania – 11 września 2013 r. o godz. 16.00 w siedzibie OIPiP w Łodzi.
mgr Jolanta Łoś
Sekretarz PTPAiIO – Oddział Łódzki
I SPRAWOZDANIE ZE SPOTKANIA PTPAiIO – Oddział Łódzki
W dniu 1 marca 2013 r. w siedzibie OIPiP w Łodzi odbyło się spotkanie członków Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki – Oddziału Łódzkiego, który jest najstarszym oddziałem regionalnym PTPAiIO. Od 14 listopada 2012 roku przewodniczącą została mgr Elżbieta Janiszewska, było to więc pierwsze spotkanie na którym członkom Towarzystwa przedstawiono nowo wybrany Zarząd.
Omawiano sprawy organizacyjne oraz statutowe. Dyskutowano na tematy związane z dalszym rozwojem Towarzystwa, koniecznym aktywniejszym udziałem członków w rozpropagowaniu organizacji, nawiązaniem współpracy z innymi organizacjami pielęgniarskimi, publikowaniem wiedzy specjalistycznej w prasie pielęgniarskiej, eksponowaniem przynależności do Towarzystwa poprzez umieszczanie emblematu na mundurach służbowych.
Stosunkowo krótko działający Zarząd może poszczycić się już pierwszymi osiągnięciami – Oddział Łódzki PTPAiIO od marca 2013 roku posiada własną stronę internetową http://ptpaiio-lodz.one.pl, na której umieszczane będą, oprócz komunikatów i innych spraw organizacyjnych, publikacje członków Towarzystwa dotyczące wiedzy specjalistycznej, przede wszystkim z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, uczestnicy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami co do dalszego funkcjonowania Towarzystwa oraz zapoznać się z szeroką gamą asortymentu medycznego, ułatwiającego pielęgnację jak również zwiększającego bezpieczeństwo pacjentów, oferowanego przez firmę BILLMED.
mgr Jolanta Łoś
sekretarz PTPAiIO